Veidi piparkookidest
Piparkookide valmistamise ja kaunistamise oskust on läbi sajandite suureks kunstiks peetud. Piparkoogitegemise traditsioon ulatub palju kaugemale ajalukku kui tavapäraselt arvatakse. Esimesed teated piparkoogisarnastest vürtsikatest meekookidest ulatuvad juba Vana-Egiptusesse ja Mesopotaamiasse. Piparkoogid ei ole olnud seotud ainult jõuludega, vaid neid valmistati aastaringselt tähtpäevade puhul: erinevad usupühad, lihavõtte-, nelipühad, jõulud aga ka uusaasta, pulmad, ristsed ja teised perekondlikud tähtpäevad.
Kui Sloveenias on piparkooke meisterdatud väga ammu, siis Eestisse rändasid piparkoogid tõenäoliselt hansalinnade kõrgajal 14-15.sajandil. Soomes ja Eestis jõuti piparkookide tegemiseni alles 19.sajandi lõpus.
Sloveenias käib piparkookide küpsetamine siiani ning Sloveenias olles külasta võimalusel piparkoogi muuseumit, kus saad ise taigen valmistada, küpsetada kui ka värvida. Kas teadsin, et piparkookidel on edastada oma sõnum: tuvi peetakse kiindumuse sümboliks, küülik tähendab sigivust, isahirv sümboliseerib vaprust ning siga küllust. Soldatite, relvade ja kindluse-kujuga piparkookide söömine kasvatab uskumuse järgi vaprust ja julgust, mehe ja naise kujuga piparkoogid annavad abieluõnne ning piparkoogist süda viitab armastusele. Selle kinkimine väljavalitule võrdustati armastuskirjaga. Vallalistele naistele piparkoogist meesfiguuride söömine tähendab seda, et tulevikus ootab teda kindlasti abieluranda jõudmine.
Fotod: toredaid piparkooke Sloveeniast