Idrija, Gewerkenegg loss ja elavhõbeda muuseum
Sloveenias, Idrijas asub kaunis Gewerkenegg loss, mis on säilitanud oma algupärase nime tänaseni. Loss on ehitatud ajavahemikul 1522-1533. Ajalooliselt on loss olnud oluline lähedal asuva elavhõbeda kaevandusele kui ka sajandite jooksul kasutatud kontoripinnana, kooli – kui ka eluruumidena. 18.sajandi keskel sai lossi kompleks endale ümarad tornid. Tänase väljanägemise sai loss 1990 aastal ning kasutatakse muusikakoolina.
Lossis asub ka püsimuuseum – läbilõige elavõbeda kaevandusest kui elavhõbeda ajaloost: tehnoloogilised lahenduses, ajaloolised sündmused, elulood ja saatused, mitmed originaalesemed, koopiad, joonised, kaardid ja muidugi arvukalt fotosid. Muuseumile kuulub suur osa lossi esimese ja teise korrus kogupindalaga üle 1300 ruutmeetrit ning on jagatud erinevateks osadeks: 5.sajandi saavused, erinevad leiud ja kogud (kivistised, mineraalid jm), dokumendiala, linna ajalugu, kaevandamine, transport, elulood, fotod läbi ajaloo.
Samuti ei saa Idrijas ümber ega üle Sloveenia kolmesaja aasta vanusest käsitööst – Idrija pitsist. Esimene kirjalik mainimine Idrija pitsist ulatub 1696 aastasse ning niplipitsi sünnikodu tasub kindlasti külastada.
Idrija elavhõbeda kaevandus on maailmas suuruselt teine elavhõbeda kaevandus, kus saab tõesti unikaalse ja põneva kogemuse lastele kui täiskasvanutele. Sattudes Idrijasse soovitame tutvuda selle salapärase maailmaga – tunne end kääbusena kaevanduses, tajuda kaevurite rasket igapäevast tööd ning imetleda erakordset maa-alust kabelit.
Idrija elavhõbedakaevandus alustad tegevust 1500 aastal ning on tänaseni üks vanimaid säilinud kaevandusi ja loomulikult ka Idrija vanimaid osasid. Kavanduse kogupikkus muuseumina on 300meetrit ning tasuks arvestada, et ajakuluks 3 tundi.