Mida teha Piranis? Anna meilegi teada!
Kui Piran on sinu jaoks liiga väike, kõht on head ja paremat täis ning hing nagu ihkaks midagi veel….mida teha?
Akvaarium
Pirani akvaarium asub endise Mere-ja kalandusakadeemia koolimajas. Akvaarium iseenesest ei ole väga suur. Akvaariumid on 100 – 300 liitrised ning suurim akvaarium mahutab kuni 2000 liitrit vett ning selle akvaariumi eest hoolitseb professionaalne sukelduja. Pirani akvaariumis on üle 140 liigi erinevaid mereelukaid, rääkimata korallidest, vetikatest jne.
Sukeldumine
Mere ääres asub keskus „Diving Center“ kus kogenud treenerid viivad läbi algajatele lühikese teoreetilise õppetunni ning aitavad avastada veealust maailma. Kui oled avastanud, et vees hingamine on tore, saad võimaluse juba laskuda sügavamale ning tutvuda merihobukeste, kaheksajalgade, homaaride ja erivärviliste kaladega. Kogu kursus kestab 2,5 tundi.
Cape Madona
Jalutades mööda Pirani vanalinna, vaevalt sa mõtled sellele, et veidi eemal, asub siinsamas meres teistsugune maailm oma mitmekesise taimestiku ja loomastiku poolest ehk Cape Madona. Looduslik vaatamisväärsus asub Pirani läänepoolses osas ning jagab Pirani ja Koperi lahe pooleks. Veealune ala on 1 km pikkune, keskmiselt 150-200 m laiune ning hõlmab 13ha ning merepinnal on tähistatud see 4 kollase poiga.
See on ala kus on keelatud sukelduda, ankrusse jääda ning selle tõttu ei ole võimalik siin ka sukelduda. Cape Madona kujutab endast ainulaadset mitmekesist taimede ja loomade elupaika ning on tõeline kalliskivi oma mitmekesisuse poolest , olles põhjapoolseim osa Vahemeres. Seetõttu hindame seda!
Vraki külastus
On võimalik sukelduda Saksa komandolaevale, mis uppus Teise maailmasõja ajal. Vrakk asub umbes 1,5 miili kaldast, 24 meetri sügavusel ning juurdepääs on võimalik vaid paadiga. Vrakk on 45 meetrit pikk, 6,5 meetrit lai ja 6 jalga kõrge. Vrakk asub veepõhjas tagurpidi ning tänu sellele on võimalik külastada vraki sisemust. Laeva pääseb mõlemalt poolt ning on läbitav kogu ulatuses.
Vrakk Maona asub 21 meetri sügavusel ning oli kaubalaev, mis transportis soola. Vrakk on 35 meetrit pikk ja 7 meetrit lai. Üsna populaarne sukeldujate seas ning soovitatakse külastada ööseti.
Veealune Triglav
Veealune Triglav asub 350 meetri kaugusel rannikust ning tema sügavus on 39 m.. Veealune Triglav on sügavaim punkt Sloveenia meres. Veepinnal ujumine ei ole soovitav sest laevaliiklus on siin üsna tihe. Veealuse Triglavi külastamiseks on parim alustada kaldalt, kasutades kompassi. Kaasa võtta kindlasti lambid.
Üsna keeruliste olude tõttu on soovitav sukelduda vaid väga heade ilmastikuga. Eriliselt tuleb tähele panna voolutugevust, nähtavust vees. Veealuse Triglavi külastus sobib vaid kogenud sukeldujatele.
Veealuse tee külastus
Kui minna sukeldumise keskusest ida suunas 160 kraadi ja ujuda kuskil 2 meetri sügavusel ning pikki rannikut – on võimalik näha kivist plaate, mis meenutavad Rooma-aegset maanteed. Muide siin on hästi näha merihobukesi, erinevaid kalaparve. Sobilik algajatele.
Kes sukeldumist ei soovi, on võimalik võtta jaht ning teha Pirani lahes imeline sõit. Ka surfaritele, sõudjatele ja kalastajatele on Piranis tegevust.
Reisipraam/laev, mis mahutab 147 inimest ning on 24.99 meetrit ootab teid, et tuhiseda mööda Sloveenia rannikut -, Rovinj, Poreč, Brioni, Pula, Trieste, Miramare-Grado. Vajadusel pakutakse individuaalset ekskursiooni koos piknikuga.
Tegelikult on neid pakkujaid veelgi, mis on üpris tavaline Vahemere-äärsetel aladel.
Kaunist Pirani piirkonda saab kogeda ja nautida veel mitmel erineval viisil. Kes soovib proovida kätt jahinduses, kes aga külastada matkaradu. Kõik matkaraja alguspunktid algavad Pirani linnast. Jalutusrada Portoroži, Lucija, Seca või Strujani on ohutu ning pakub palju silmailu.
Erinevad matkarajad:
rannaäärne promenaad (teekonna pikkus 13 km)
Teekond kulgeb piki rannikut. Mere äärest kulgev tee ühendab kogu Pirani piirkonda ning on peatee, kuhu ülejäänud rajad suunduvad. Ajaliselt võtab teekonna läbimine aega 7 tundi.
Pirani jalgtee (pikkus 3 km)
Rada, mis kulgeb ümber Pirani linna. Linn on kaunis ning fotohuvilistel on võimalik väga ilusaid fotosid teha igal sammul. Matkarada on sobilik kõigile .
Portoroži matkarada ( pikkus 5 km)
Ümber Portoroži kulgev tee viib läbi erinevate parkide ning pakub palju silmarõõmu. Ajakulu 2 tundi.
Lucija jalgtee (pikkus 4 km)
Lucija on suurim asula Pirani vallas ning Lucija ümbrus on üsna värvikas. Matkarada kulgeb pigem ülesmäge, võib arvestada siiski kahe tunnise retkega.
Läbi tunneli (pikkus 3,5 km)
Strujani ja Portorozi ühendab tunnel, endine kitsarööpaline raudteetunnel. Matkarada on põnev – päikesepaiste käest sattudes täielikku pimedasse tunnelisse, Portoroži linna kirevus ja/või vaikne Strujan.
Oliivipuud (pikkus 4 km)
Bernadini piirkonna oliivipuud kasvavad Strujanis ja Strujani orus ning nendeni jõudmiseks peaksite läbima eelpoolt toodud tunneli. Matkarajalt on imelised vaated ning sobib jalutamiseks kõigile.
Kolme riigi matkarada (pikkus 5 km)
Tee, mis ühendab Strujani, Lucija piirkonnas on nii maaliline, et tundub lausa eluvõõrana. Siin on võimalik näha kogu Horvaatia ilu, mägede vahelt Lucija ja Strujani ning Itaalia rannikut. Ühe matkarajaga näed kolme riiki ning kõike seda vaid 2-tunnise jalutuskäigu jooksul.
Strunjan jalgtee pikkus 3,5 km)
Tee kulgeb Aadria mere kõrgemate kaljude ning kaitseala vahelt läbi ning kogu piirkonna ilu on sõnadesse raske panna. Tule ja jaluta ning näed, mida ühel loodusel pakkuda on!
Seca jalgtee (pikkus 4 km)
Kui sul on soov olla „täiesti teises maailmas“ tule siia ning 2-tunnilise teekonnal näed vanade puust laevade remonditöökoda, soolaluiteid, unikaalset kanali piirkonda (ST. Bartholomew, kanal Sv Jerneja).
Sooviks aga midagi enamat kui lihtsalt mööda jalgradu astuda – on Piranis võimalik kogenud giidiga vallutada Slavniku mäetipp. Teekond kestab ühe päeva.
Piran pakub pettumust rannapuhkajatele, sest rannas leobotamise kohta Piranis lihtsalt pole. Lisaks puuduvad siin linnas ka ööklubid, kasiinod jne.
Aadria mere äärset ala on Sloveenial üsna vähe, seega põhiline kuurortkeskus on moodustunud Portorozi, kus on tegemist/vaatamist küllaga (Piran ei asu kuigi kaugel).
Piranis külasta kindlasti linnamüüri ning kuulsaid väravaid, toon vaid mõne näite: Milje värav, mis on pärit 13.sajandist. Delfiini värav, mis on linna ilusaim värav (ehitatud 1483 ning väravat iseloomustab 3 delfiiniga vapp). See värav on säilitanud oma esialgse ilme.