Me ei valeta kui ütleme, et „kulinaarset“ maailmataset leiab Sloveenias. Gurmaanid teavad, et Sloveenia kokad pakuvad kohalikke koostisosasid ja autentset kooslust, mis ei jää tähelepanuta ka kõige nõudlikumale gurmaanile. Ja uskuge – parimat leiab Sloveenia kõikides „nurkades“. Me ei valeta kui ütleme, et maailmaparimad kokad on just pärit Sloveeniast – 2017 parim naiskokk Ana Roš Soča jõe kaldalt, Janez Bratovž Ljubljanast, top 100 parim restoran, Tomaž Kavčič Vipavast, innovaatilisem Euroopa kokk 2017 – igalühel oma unikaalne lähenemine….
Eelmine aasta õnnestus meil külastada Vipavas restorani, mis oma menüüga meile kustumatu mulje jättis ning niigi „lati“ kõrgele tõstis. Seekord lasime endid hellitada Gostilna THEODOSIUS restoranis tänu Primožile ja restorani Theodosiuse meeskonnale.
Restoran ise on justkui salapärl mäenõlval. Leida pole teda lihtne, mis selgus kui osa seltskonnast veidi hiljem meiega liitus. Neil kellel õnnestus koos Primožiga siia sõita, oli tee muidugi imelihtne. Tänu „eksinud“ seltskonnale, sai veeta pisut aega looduses, nautides silmapiiri. Kuulasime sõpra Primoži, kes pajatas ja valgustas oru ajalugu ning restorani tulevikuplaanidest. Kindlasti pakub koht tulevikus huvi ka sauna- ja spaa huvilistele.
Ruum on lihtne kuid maitsekas, kodune ning muidugi võttis meid restorani omanik tervitustega vastu. Lauda istudes ootas meid esimese vahepalana patee maasikamoosiga, mis sulatab kogu olemise mõnusalt siidiseks – just nii nagu serveeritud maitseüllatus ise. Sulgpehmeks kreemjaks vahustatud pasteet koos magusa maasikamoosiga sobivad väga hästi ning kerge mulliga kohalik vein on justkui i-täpp istutekitamiseks.
Vipava oru eripäraks ja üks peamisi kulinaarseid hõrgutisi on loomulikul teel kuivatatud liha. Bora tuul tagab, et õhk on piisavalt kuiv, mis loob suurepärased tingimused liha kuivatamiseks. Peale selle valmistatakse traditsiooniliste retseptide järgi ka salaamit ning kaasaegses köögis serveeritakse neid alati eelroana. Koos oliividega, mis kasvavad ka Sloveenias. Meeldiv on, et toitu serveerides on kasutatud ära kohalikku traditsiooni, restorani kujundust ja ajalugu. Üks suur puidust alus ning igaühel võimalus nautida head ja parimat enda äranägemisena.
Sloveenid oskavad nautida aega, sööki ja head veini. Hirv, lammas, siga koos kartuli, siguri ja polentaga ning loomulikult musta trühvliga. Portsud on mehised aga ometi ei suuda jätta söömata ning kui sinna juurde veidikene piirkonna parimaid veine – on maitsemeeled saanud sellise rännaku, et enamus meist on valmis koheselt Sloveeniasse jäämagi.
Sloveenia on vana veiniriik ning mitmed veinid maailmatipud. Pole saladuseks, et parimaid veine soovime hakata tooma ka Eestisse. Ikka koostöös Sloveenia riigiga ning Suursaadiku Robertiga. Ja meil on vaid suur rõõm avastada uus maailm. Kindlasti järgmistel kordadel kui Sloveeniat tutvustame – võtame programmi ka veinikeldrid ja restoranide külastused.
Parimaks veinikogemuseks oranž vein – on millega end hellitada. Sinine vein mõjub juba täiesti müstilisena ning jäävein!! Me teame, et küllap parimad jumalate joogid ühel ilusal päeval Eestisse jõuavad.
Kui vestluses selgus, et meie seltskonnas sünnipäevalaps viibib, siis pole ime, et restorani köögist kohalik magustoiduvalik lauale toodi. Koos laulu ja küünlaga, mis „petuküünlaks“ osutus – puhud ja ära ei kustu. Magus rännak on täpselt see õige, mida hing veel ihkas.
Kokkuvõtvalt võime öelda, et Sloveenia maitsed meile sobivad – kuigi polenta on ja jääb võõraks neile kes päris esimest korda seda maitsevad. Pärast juba mitmendat kogemust on see superhea vaheldus kartulitele ja pastale.
Kirjutas: Katrin
Kui sul on meiega jagada oma kogemusi Sloveenia restoranide, toidu, toidukohtade, veinide, veinikeldrite osas – kirjuta meile sõnumitesse.
Foto/photos: I Feel Slovenia Eesti ja Gostilna Theodosius Fb lehel
Restoran Gostilna Theodosius ootab sind kindlasti külla!